فهرست مطالب

طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیک هنر برنامه ریزی و ایجاد محتوای بصری برای برقراری ارتباط ایده ها و پیام ها است.طراحی گرافیکی به هر کجا که نگاه کنید وجود دارد – از بیلبوردها گرفته تا جعبه های بسته بندی و اپلیکیشن های تلفن همراه. از طریق ترکیب عناصر و اصول مختلف، این طرح ها می توانند بر ادراک و احساسات ما تأثیر بگذارند.

طراحی گرافیک یکی از راه های ارتباط شرکت ها با مصرف کنندگان است. طراحی می تواند برای تبلیغ و فروش محصولات، برای انتقال پیام یا توسعه هویت برند مورد استفاده قرار گیرد. اگرچه برخی از طراحی های گرافیکی دارای هدف تجاری هستند، طراحی گرافیک را نیز می تواند نوعی هنر و بیان نامید.

 

عناصر و اصول طراحی گرافیک چیست؟

عناصر و اصول طراحی گرافیک شامل خط، رنگ، شکل، فضا، بافت، تایپوگرافی، مقیاس، تسلط و تاکید بر تعادل است. تمامی این موارد باهم ترکیب می شوند تا اثر بصری جذابی ایجاد کنند تا پیامی خاصی را منتقل  کنند.

خط

خط تقریباً در هر طرحی وجود دارد، خواه مستقیم، منحنی، نازک، ضخیم، بریده بریده، بلند یا کوتاه . خطوط هر دو نقطه را به هم متصل می کنند. آنها برای تقسیم فضا و همچنین جهت دادن توجه بیننده به یک جهت خاص مفید هستند.

رنگ

رنگ شاید مهمترین و بارزترین عنصر یک طراحی باشد. می تواند فوراً تأثیر بگذارد، و مورد توجه همه قرار گیرد، حتی کسانی که پس زمینه طراحی ندارند. رنگ ها را می توان در پس زمینه یا در عناصر دیگر مانند خطوط، اشکال یا تایپوگرافی استفاده کنند. رنگ ها باعث ایجاد احساسات و خلق و خو می شوند. به عنوان مثال، قرمز می تواند نشان دهنده اشتیاق و سبز می تواند نشان دهنده طبیعت باشد.

شکل

شکل که به نام فرم نیز شناخته می شود، ترکیبی از خطوط هستند. اشکال می توانند دایره، مربع، مستطیل، مثلث یا سایر اشکال انتزاعی باشند. اکثر طرح ها شامل حداقل یک شکل هستند. مانند رنگ، شکل ها تداعی های مختلفی دارند. یک دایره ممکن است برای نشان دادن وحدت استفاده شود، در حالی که یک مربع می تواند ساختار را نشان دهد. رنگ، سبک، پس‌زمینه و بافت یک شکل همگی می‌توانند بر درک بیننده تأثیر بگذارند.

فضا

فضای سفید یا نگاتیو در طراحی بسیار مهم است زیرا خوانایی را برای چشم انسان افزایش می دهد. طرح های خوب از فضا برای دادن فضای تنفس به عناصر دیگر استفاده می کنند.

بافت

جدیداٌ استفاده از بافت ها بیشتر شده و جایگزین پس زمینه های تک رنگ شده اند. بافت ها می توانند شامل کاغذ، سنگ، بتن، آجر و پارچه باشند. . بافت ها می توانند برای ایجاد ظاهری سه بعدی مفید باشند.

تایپوگرافی

مقیاس

هنگام کار با متن، طراحان گرافیک باید رابطه بین ظاهر متن و آنچه می گوید را در نظر بگیرند. تایپوگرافی هنر چینش متن به روش های خوانا و جذاب است. حالات یا احساسات مختلف را می توان از طریق مدل های مختلف بیان کرد. تایپوگرافی خوب باید سلسله مراتب بصری قوی ایجاد کند، تعادل ایجاد کند و لحن مناسبی را انتقال دهد.

هنگام کار با متن، طراحان گرافیک باید رابطه بین ظاهر متن و آنچه می گوید را در نظر بگیرند. تایپوگرافی هنر چینش متن به روش های خوانا و جذاب است. حالات یا احساسات مختلف را می توان از طریق مدل های مختلف بیان کرد. تایپوگرافی خوب باید سلسله مراتب بصری قوی ایجاد کند، تعادل ایجاد کند و لحن مناسبی را انتقال دهد.

تسلط و تاکید

تسلط و تاکید یک نقطه کانونی در طراحی ایجاد می کند. به جریان طراحی کمک می کند و می تواند بیننده را به قسمت های دیگر طرح راهنمایی کند.

تعادل

طراحان گرافیک باید نحوه توزیع عناصر طراحی را در نظر بگیرند. طرح های متعادل ثبات را ارائه می دهند، در حالی که طرح های نامتعادل می توانند پویا باشند. تعادل از طریق شکل ها، رنگ ها، بافت ها، خطوط و عناصر دیگر به دست می آید.

توازن

هارمونی (توازن ) یکی از اهداف اصلی طراحی گرافیک است. در یک طراحی خوب، هر عنصر باید با هم مرتبط باشد و مکمل یکدیگر باشد. با این حال، اگر همه چیز یکسان باشد، یک طرح می تواند یکنواخت شود. طراحی ها باید تعادل خوبی بین هارمونی و کنتراست ایجاد کنند.

انواع مختلف طراحی گرافیک ؟

طراحی گرافیک درتمام اطراف ما وجود دارد، به این معنی که طیف وسیعی از زمینه ها و تخصص های طراحی گرافیک وجود دارد. هر نوع طراحی گرافیکی به مهارت ها و تکنیک های خاصی نیاز دارد.

طراحی گرافیکی هویت بصری

طراحی گرافیکی هویت بصری بر عناصر بصری یک برند تمرکز دارد. هدف آن انتقال هویت یک برند از طریق تصاویر، اشکال و رنگ‌ها است. طراحان گرافیک در این منطقه عناصری مانند لوگوها، تایپوگرافی، پالت های رنگی و کتابخانه های تصویری ایجاد می کنند که نشان دهنده یک نام تجاری است. آنها همچنین دستورالعمل های برند بصری را برای اطمینان از ثبات برند در همه موارد استفاده می کنند.

طراحی گرافیک در بازاریابی و تبلیغات

این نوع طراحی برای فروش محصولات یا خدمات استفاده می شود. این ممکن است شامل تبلیغات چاپی، مانند پوستر، بیلبورد، آگهی، کاتالوگ و بسته بندی، یا تبلیغات دیجیتال، مانند تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات ویدیویی، یا پست های رسانه های اجتماعی باشد.

طراحان گرافیکی که در این زمینه کار می کنند دارایی هایی را برای استراتژی ها و کمپین های بازاریابی ایجاد می کنند. آنها ایده ها را توسعه می دهند، در مورد عادت های مصرف کننده تحقیق می کنند و طرح هایی ایجاد می کنند که با مخاطبان هدف صحبت می کنند. این نوع طراحی شامل دانش قوی در مورد نحوه فروش یک محصول و نحوه جذب مصرف کنندگان است.

طراحی وب سایت

طراحی وب شامل برنامه ریزی و ساخت ظاهر، چیدمان، ساختار و طراحی وب سایت ها می باشد.  طراحان وب انواع عناصر بصری مانند متن، عکس، گرافیک و ویدئو را برای ایجاد سایت ها و صفحات جذاب و کاربر پسند ترکیب می کنند. طراحی وب ارتباط نزدیکی با طراحی UX و UI دارد.

طراحی گرافیک برای انتشارات

این طراحی بر روی ایجاد طرح‌بندی و انتخاب تایپوگرافی و آثار هنری از جمله عکاسی، گرافیک و تصاویر تمرکز دارد. طراحان گرافیک در این زمینه با کتاب ها، روزنامه ها، مجلات و کاتالوگ ها کار می کنند. آنها باید مدیریت رنگ، چاپ و انتشار دیجیتال را بدانند.

طراحی گرافیک مخصوص بسته بندی

بسته بندی نه تنها از محصولات محافظت می کند، بلکه یک ابزار بازاریابی مهم نیز می باشد. طراحان گرافیک در این زمینه مفاهیم، موکاپ ها و فایل های آماده چاپ را توسعه می دهند. طراحی گرافیک بسته بندی نیاز به درک فرآیندهای چاپ و همچنین طراحی صنعتی و ساخت دارد. طراحان گرافیک بسته بندی باید روندها و رقبا را دنبال کنند تا بتوانند بسته بندی هایی ایجاد کنند که برای مصرف کنندگان جذاب باشد.

طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک یک حوزه تخصصی جدید در طراحی گرافیک است، اگرچه به سرعت در حال رشد است و تقاضا برای طراحان موشن گرافیک در حال افزایش است. در سطح پایه، این نوع طراحی شامل هر گونه گرافیک حرکتی است. این می‌تواند شامل انیمیشن‌ها، بنرها، دنباله‌های عنوان، تریلرها یا بازی‌های ویدیویی باشد.

طراحی گرافیک محیطی

طراحی گرافیک محیطی یک عمل چند رشته ای است که ترکیبی از گرافیک، معماری، طراحی داخلی، منظره و صنعتی است. این نوع طراحی افراد را به مکان ها متصل می کند. به طور معمول، این طراحان پیشینه ای در طراحی گرافیک و معماری خواهند داشت. آنها باید با مفاهیم طراحی صنعتی و نقشه های معماری آشنا باشند. آنها ممکن است روی پروژه‌هایی مانند ناوبری حمل‌ونقل عمومی، فضای داخلی فروشگاه‌های خرده‌فروشی، علامت‌گذاری و برندسازی اداری کار کنند.

تصویرسازی برای طراحی گرافیک

گرافیست ها آثار هنری بدیع را از طریق ترکیبی از رسانه ها و تکنیک ها خلق می کنند. آنها اغلب پیشینه ای در هنرهای زیبا، انیمیشن یا معماری دارند. Graphic Artists در تمامی انواع طراحی گرافیک با نویسندگان، ویراستاران، بازاریابان و مدیران هنری همکاری نزدیک دارند.

تفاوت بین طراحی UX و طراحی گرافیک چیست؟

طراحی گرافیکی بر ظاهر یک محصول تمرکز دارد، در حالی که طراحی UX بر تجربه کلی کاربر از محصول تمرکز دارد. این دو نوع طراحی دارای عناصر مشترک زیادی هستند، اما چند تفاوت مهم بین این دو وجود دارد.

هدف از طراحی گرافیکی ایجاد محصولات جذاب بصری است که پیام ها یا اطلاعات خاصی را منتقل می کند. طراحان گرافیک بر برندسازی، تایپوگرافی، چیدمان و اصول کلی ترکیب طراحی تمرکز می کنند. آنها بر روی طیف وسیعی از مواد، از جمله تبلیغات، آگهی ها، لوگوها، بسته بندی ها و انیمیشن ها کار می کنند.

طراحی گرافیکی یکی از اجزای طراحی UX است. با این حال، طراحی UX به محصول کلی نگاه می کند. هدف افزایش رضایت کاربر از طریق بهبود قابلیت استفاده، دسترسی و لذت تعامل با محصول است. طراحی UX شامل تحقیق، نمونه سازی و آزمایش است.

طراحان گرافیک و طراحان UX از نزدیک با هم کار می کنند و در برخی از وظایف آنها و همچنین مهارت های مربوطه همپوشانی وجود دارد. برخی از طراحان در طول حرفه خود به طور متناوب بین طراحی گرافیک و طراحی UX تغییر می کنند. مهارت های قابل انتقال به دست آمده از طراحی گرافیکی نیز می تواند برای انتقال به طراحی UX بسیار مفید باشد.