10 سبک مختلف لوگو برای انتخاب صحیح شما

انسان ها موجودات بصری هستند. و توانایی قابل توجهی در به خاطر سپردن تصاویر و نمادها دارند. و این دلیلی است که برندها میلیون ها تومان برای به دست آوردن یک لوگوی جذاب و در عین حال ساده می پردازند که به سرعت شناخته می شود و برای مدت طولانی در خاطر می ماند.

علامت کلمه ( Wordmark )

علامت کلمه

علامت کلمه (یا علامت و کلمه) یک لوگوی ساده مبتنی بر فونت است که روی نام کامل برند تمرکز دارد. اساساً یک لوگوی تایپوگرافی است که از فونت یا سبک منحصر به فرد برای نوشتن نام برند بدون هیچ گونه گرافیک ، معنا یا مداخله نمادین استفاده می شود.

Wordmark از فونت هایی استفاده می شود که برای اهداف طراحی کمی تغییر یافته اند. همچنین می توان آن را به علامت کلمه ساده (لوگوی گوگل) و علامت کلمه دست ساز (لوگوی دیزنی) طبقه بندی کرد.

چه زمانی از این لوگو استفاده کنیم؟

اگر نام کوتاهی دارید – با 3 هجا یا کمتر، Wordmark گزینه خوبی است. اگر نام‌های طولانی مانند PricewaterhouseCoopers (PwC) یا Bayerische Motoren Werke (BMW) دارید، پیشنهاد نمی‌شود که به دنبال علامت کلمه بروید.

با این حال، اگر نام برند تجاری شما یک کلمه پرکاربرد یا چیزی است که به راحتی قابل یادآوری است، می توانید به دنبال علامت کلمه بروید. یک مثال خوب می تواند کوکاکولا باشد. حتی اگر نام بیش از سه هجا باشد، به خاطر سپردن نام آن کار سختی نیست. (حقیقت جالب: کوکاکولا شناخته شده ترین برند در جهان است.)

لوگوتایپ (Logotype)

لوگوتایپ

لوگوتایپ در ظاهر بسیار شبیه به علامت کلمه است. تنها عاملی که آن را متمایز می کند، نمادگرایی در طراحی متن است.

برای مثال، لوگوی FedEx را در نظر بگیرید. وقتی برای اولین بار به لوگو نگاه می کنید، یک علامت کلمه به نظر می رسد. اما در نگاه عمیق تر باعث می شود یک فلش مخفی در فضای سفید بین E و X مشاهده کنید، که در نظر گرفته شده است که نمادی برای سرعت و دقت باشد.

fedex-logo

نمونه هایی از برندهایی که از لوگو تایپ استفاده می کنند عبارتند از FedEx، DHL، Vans و غیره.

چه زمانی از لوگوتایپ استفاده کنیم؟

لوگوتایپ ها کاربرد مشابهی با علامت کلمه دارند. استفاده از آن زمانی که :

  • نام تجاری شما کوتاه است و به راحتی قابل یادآوری است.
  • پیام برند شما برای بلندمدت تنظیم شده باشد.

حروف یا مونوگرام (Lettermark or Monogram )

حروف یا مونوگرام

حروف یا مونوگرام ها لوگو هایی هستند که فقط از حروف یا حروف اول نام تجاری تشکیل شده اند. معمولاً شرکت‌ها از حروف اول نام برندهای بزرگ خود برای طراحی لوگو استفاده می‌کنند و شناسایی برندشان را برای بازار هدفشان آسان‌تر می‌کنند.

برای مثال آی‌بی‌ام (ماشین‌های تجاری بین‌المللی) را در نظر بگیرید. اگر برند مورد نظر از علامت کلمه برای لوگوی خود استفاده می کرد، ساختن تصویر برندی که در حال حاضر هست   برایش سخت بود.

حال، اگر یک علامت نامه را به عنوان لوگوی خود انتخاب می کنید، مطمئن شوید که شما یا طراحتان دانش خوبی از تایپوگرافی و فونت ها دارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که لوگوی شما هنگام انتشار آنلاین یا آفلاین خوانا باشد.

IBM، CNN، HBO، EA و غیره همگی نمونه هایی از لوگوهای مونوگرام هستند.

چه زمانی از مونوگرام استفاده کنیم؟

حروف زمانی پیشنهاد می شوند که نام برند طولانی باشد و به خاطر سپردن آن دشوار باشد یا بیش از سه هجا و یا بیش از یک کلمه باشد.

علامت تصویری یا علامت تجاری ( Pictorial Mark or Brand Mark or Logo Symbols )

علامت تصویری یا علامت تجاری

علامت تصویری یک نماد، یا  لوگو گرافیکی است که برای نشان دادن یک برند استفاده می شود. معمولاً وقتی در مورد برند صحبت می کنید، این تصویری است که به ذهن شما خطور می کند. به عنوان مثال می توان به پرنده آبی برای توییتر، سیب گاز گرفته برای اپل و پری دریایی برای استارباکس و غیره اشاره کرد.

مزیت مهم انتخاب یک علامت تصویری به عنوان لوگوی شما این است که می تواند بسیار تخیلی باشد – می تواند از نام برند شما (هدف)، وعده برند شما (آدیداس)، چیزی که پیشنهاد شما به آن معروف است (Snapchat) یا چه احساسی را می خواهید در مخاطب هدف خود (WWF) برانگیزید.

چه زمانی از نمادهای لوگو استفاده کنیم؟

استفاده از نمادهای لوگو کاملاً به صلاحدید شما بستگی دارد و هیچ قانون دقیقی برای استفاده از آنها وجود ندارد. شما می توانید علامت تصویری را انتخاب کنید اگر …

  • شما در سطح جهانی تجارت می کنید
  • شما در بیش از یک شاخه فعالیت می کنید
  • شما می خواهید یک تصویر کاملا منحصر به فرد برای برند خود ایجاد کنید
    با این حال، اگر در صنعت یا بازار تازه کار هستید، پیشنهاد می کنیم نام برند خود را زیر لوگوی خود بنویسید زیرا همه آن را نمی شناسند.

طراحی گرافیکال ابسترکت (Abstract Marks )

طراحی گرافیکال ابسترکت

لوگوی علامت انتزاعی در زیر نمادهای لوگوی تصویری قرار می گیرد. اما بر خلاف تصور قابل تشخیص مانند یک سیب یا یک پرنده نیست بلکه شامل استفاده از طراحی هندسی یا کاملاً انتزاعی یا نمادی برای نشان دادن نام تجاری است.

یک نمونه عالی از یک علامت انتزاعی، لوگوی وب سایت Visit Finland است. لوگو ترکیبی از اشکال انتزاعی است که هویتی کاملاً جدید و در عین حال منحصر به فرد به برند می دهد.

پپسی، آدیداس و شنل به دلیل لوگوهای انتزاعی خود شناخته می شوند.

چه زمانی از طراحی گرافیکال ابسترکت استفاده کنیم؟

طراحی گرافیکال ابسترکت معمولاً زمانی استفاده می شود که در بیش از یک صنعت فعالیت می کنید و می خواهید یک هویت کاملاً منحصر به فرد برای برند خود ایجاد کنید.

لوگو Mascots

لوگو Mascots

 لوگو های تصویری با شخصیت مصور هستند. چنین لوگوهایی اغلب از سخنگوی خود یا هر شخصیت مصور دیگری برای نمایندگی شرکت استفاده می کنند.

این تصاویر نه تنها به عنوان یک لوگو عمل می کنند، بلکه اغلب به عنوان سفیران برند نیز در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، KFC را در نظر بگیرید، این شرکت بنیانگذار خود، سرهنگ سندرز، را به صورت یک لوگو نشان داد و سپس آن را به لوگوی اصلی خود تبدیل کرد.

kfc-logo

نمونه‌های دیگر عبارتند از Kool-Aid Man of Kool-Aid، لوگو Wendy که نماینده یک مادر است، و Reddit’s Snoo.

چه زمانی از Mascot استفاده کنیم؟

زمانی که می خواهید برای خانواده ها و کودکان خدماتی ارائه کنید، Mascots گزینه خوبی هستند. Mascots تصویری را ارائه می دهند که می توان به آن تکیه کرد و راهی آسان برای ادامه استراتژی های بازاریابی کل نگر است.

لوگو ترکیبی ( Combination Mark )

لوگو ترکیبی ( Combination Mark )

لوگو ترکیبی تلفیقی از یک علامت تصویری و یک کلمه است.

به زبان ساده، هم نمادها و هم متن طراحی شده را شامل می شود. برای مثال لوگوی برگر کینگ را در نظر بگیرید. این شامل یک نماد تصویری همراه با نام تجاری است که لوگو را کامل می کند و آن را شبیه همبرگر می کند.

burger-king-logo

نمونه های شناخته شده دیگر برندهایی که از لوگو ترکیبی به عنوان لوگوی خود استفاده می کنند، Doritos، Lacoste، Mastercard و غیره هستند.

چه زمانی از لوگو ترکیبی ( Combination Mark ) استفاده کنیم؟

اگر می خواهید از یک لوگو ترکیبی یا فقط یک علامت تصویری برای لوگوی خود استفاده کنید، انتخاب شماست. با این حال، ما به شما پیشنهاد می کنیم از این نوع لوگو زمانی استفاده کنید که –

  • شرکت شما جدید است.
  • شما از لوگوی انتزاعی (abstract) استفاده می کنید
  • ممکن است لوگوی علامت تصویری شما با برند دیگری اشتباه گرفته شود.

لوگو امبلم ( Emblems )

Emblems که اغلب توسط دانشگاه ها و مدارس استفاده می شود، از قدیمی ترین لوگو های شناخته شده هستند. شامل اضافه کردن یک نام تجاری (و گاهی اوقات یک شعار) در داخل یک نماد یا یک تصویر هستند.

چیزی که Emblems را متمایز می کند، نگاه سنتی آنهاست.

یک نمونه کلاسیک از یک Emblems، لوگوی   «هاروارد» و «وریتاس» نوشته شده بر روی یک سپر کلاسیک است.

چه زمانی از لوگو امبلم ( Emblems ) استفاده کنیم؟

اگر می خواهید هویت برند خود را به عنوان یک برند کلاسیک یا سنتی با یک سنگر در جایگاهی که در آن قرار دارد داشته باشید ، یک لوگو emblem گزینه خوبی برای شما است.

برخی از صنایعی که از emblem به عنوان لوگو استفاده می کنند، دانشگاه ها، مدارس، دلستر سازی ها، فعالان در زمینه قهوه و غیره هستند.

لوگو کلمات منحنی ( Contoured Words )

لوگو کلمات منحنی ( Contoured Words )

لوگو کلمات منحنی ( Contoured Words ) نام های تجاری در اشکال هندسی هستند. این لوگوها از روانشناسی اشکال برای تعیین هویت برند برای خود استفاده می کنند.

نمونه هایی از برندهایی که از کلمات کانتور به عنوان لوگوی خود استفاده می کنند عبارتند از: Samsung، Denny’s، Ikea، IMDB، و BBC و غیره.

چه زمانی از لوگو کلمات منحنی ( Contoured Words ) استفاده کنیم؟

کلمات منحنی جایگزین خوبی برای نشانه‌های کلمه یا لوگوتایپ هستند زیرا مزایای اشکال را نیز به همراه دارند. دایره ها نشان دهنده کامل بودن، عشق، ابدیت و غیره هستند در حالی که ساختارهای چهار وجهی اعتماد، ثبات و یکنواختی را نشان می دهند.

از این نوع لوگو برای تایید شعار برند خود استفاده کنید.

لوگوی پویا یا لوگوی سازگار (Dynamic logo or Adaptable logo)

لوگوی پویا یا لوگوی سازگار (Dynamic logo or Adaptable logo)

لوگو پویا از جمله انواع لوگوهای جدیدی است که با توجه به زمینه ای که در آن قرار می گیرد تغییر می کند.

لوگوهای Mit Media Labs در این دسته قرار می گیرد. این شرکت دارای بیش از 40000 نوع لوگوی خود است که با توجه به زمینه ای که در آن قرار می گیرد به طور جداگانه استفاده می شود.

با تشکر از مطالعه این مقاله لطفا با نظرات خود باعث سهیم شدن در بهبود کیفیت تبلیغات در کشور شویم…

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *